Oferta dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wymodeluj to! O plastelinie, modelinie i glinie 0

Plastelina, modelina, ciastolina, glina – wydaje się, że służą do tego samego. Nic bardziej mylnego! Dowiedz się, co możesz wymodelować z tymi produktami.

 

Niewinna zabawa z plasteliną ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Dzięki masom plastycznym doskonali umiejętności manualne i rozwija tak zwaną motorykę małą, to jest uczy się chwytać przedmioty, ćwiczy ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia, uczy się napinać i rozluźniać mięśnie. Dlatego zaleca się wprowadzenie plasteliny już od 1. roku życia maluszka – wtedy dziecko może ugniatać i łączyć poszczególne kolory, a przy starszym dziecku za sprawą modeliny zachowasz jego dzieła na wiele lat!

Plastelina to prawdziwa uczta dla wyobraźni

Plastelina to masa plastyczna wykonana z wazeliny i kredy, zawiera również kwasy tłuszczowe. Jest niezwykle plastyczna i nie twardnieje na zawsze, poddaje się pod wpływem temperatury ciała człowieka. Jej największą zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia, zatem dziecko może dowolnie modelować kształty, a potem użyć plasteliny ponownie. Ponadto kolory plasteliny można łączyć, uzyskując ciekawe efekty jak kolorowe linie czy uzyskując zupełnie inny kolor, co rozwija ciekawość i wyobraźnię u malucha. Warto wiedzieć, że plasteliny są nietoksyczne i odporne na zabrudzenie.

 plastelina

Do czego służy plastelina: głównie do zabawy i modelowania przestrzennego, ale jest też wykorzystywana w pracowniach plastycznych oraz w drobnych pracach montażowych i uszczelniających w gospodarstwach domowych.

 

Warto wiedzieć, że istnieje również plastelina kreatywna. Do takiej zalicza się plastelina z brokatem oraz ta o wyjątkowych właściwościach jak na przykład plastelina metaliczna, która rozciąga się jak guma i odbija się od ścian czy podłoża. Znajdź idealną plastelinę: https://szkolnezakupy.pl/plastelina-i-modelina

Modelina dla zyskania pamiątek na zawsze

Modelina jest odmianą plasteliny. To masa termoutwardzana, która często nazywana jest glinką polimerową. Powstaje na bazie PCV i rozpuszczalników, może występować w wielu kolorach i w różnych stopniach twardości (jest też modelina płynna). Dzięki niej można zrobić dosłownie wszystko, a na koniec to utwardzić na stałe poprzez zagotowanie lub włożenie do piekarnika. W pierwszym kontakcie zachowuje się jak plastelina, to jest doskonale się poddaje i kształtuje, przez co jest polecana dzieciom do ćwiczenia umiejętności manualnych, stosowana jest również przez zawodowych plastyków do produkcji rzeźb.

 glinam modelina

Do czego służy modelina: tworzenie koralików, figurek, obrazków, biżuterii, brakujących części jak oczka do lalek i do pokrywania szkła.

Glina dla artystycznych dusz

Mało kto wie, że plastelina powstała właśnie dzięki glinie. W XIX wieku Franz Kolb szukał rozwiązania podobnego do gliny, które jednak będzie nadawało się do wielokrotnego użytku. I udało się! Glina utwardza się po kontakcie z powietrzem (glina samoutwardzalna) lub poprzez wypalanie w temperaturze 850–1200°C (glina rzeźbiarska). Daje szereg możliwości artystycznych – to doskonały produkt do modelowania, rzeźbienia, kształtowania, odciskania czy odlewania w formach gipsowych. Kojarzona jest z nieciekawym kolorem ziemi, jednak nadaje się do malowania specjalnymi farbami – należy to uczynić po wyschnięciu i kompletnym utwardzeniu dzieła. Wykorzystywana jest głównie podczas zajęć plastycznych oraz w zajęciach terapeutycznych w przypadku starszych dzieci, które dzięki niej trenują swoją cierpliwość, rozwijają kreatywność i uczą się koordynacji ręka-oko. Zobacz ofertę: https://szkolnezakupy.pl/Glina

 

Do czego służy glina: rzeźby i małe formy rzeźbiarskie jak płaskorzeźby, tworzenie biżuterii, figurek, ozdabianie płytek i ścian.

 

Masy plastyczne mają wiele zalet. Plastelina, modelina i glina edukują, rozwijają wyobraźnię, doskonalą umiejętności manualne, a przy tym działają antystresowo. Dziecko cieszy się tworzeniem pięknych i niepowtarzalnych rzeczy, warto więc miało pod ręką plastyczną grudkę, dzięki której będzie mogło dać upust swojej kreatywności!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl