Przygotowujesz się na pierwszy dzień szkoły swojego dziecka? Tym, czego potrzebujesz, jest spis niezbędnych przyborów i przedmiotów. Sprawdź naszą listę i upewnij się, czy o niczym nie zapomniałaś. Oto wykaz niezbędnych akcesoriów, dzięki którym Twoje dziecko rozpocznie nowy rok szkolny z energią i uśmiechem.
Plecak
Dobry plecak powinien być lekki, ale jednocześnie stabilny i idealnie dopasowany zarówno do wzrostu, jak i do budowy swojego właściciela. Warto wybierać modele z dodatkowym usztywnieniem na plecach, które będą wymuszały prawidłową postawę. Świetnym rozwiązaniem jest też dodatkowy pasek na klatce piersiowej. Umożliwi to równomierne rozłożenie ciężaru.
Piórnik i jego wyposażenie
To must have każdego ucznia. Dzięki niemu łatwiej zlokalizować i utrzymać w porządku niezbędne akcesoria, linijki, gumki, zakreślacze itd. Wielkość i kształt najlepiej dopasować do preferencji dziecka. Niektórzy uczniowie wolą używać małych jednokomorowych saszetek czy tub, inni – piórników z przegródkami i z jasnym podziałem na dane akcesoria.
Masz już piórnik? Pora na wyposażenie. Kup przynajmniej kilka długopisów i ołówków, gumkę do ścierania i temperówkę, cienkopisy, linijkę. Dla starszego ucznia przyda się też korektor oraz zestaw geometryczny z cyrklem, ekierkami i kątomierzem. Pamiętaj, że dostępne są również piórniki z pełnym wyposażeniem.
Artykuły do prac plastycznych
Zajęcia plastyczne mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Pobudzają wrażliwość wzrokową i dotykową malucha, rozwijają umiejętność koncentracji i uwagi, stymulują wyobraźnię… Aby ułatwić i uprzyjemnić dziecku prace manualne, nie zapomnij wsunąć mu do plecaka niezbędnych przyborów. W zależności od wieku i potrzeb sprawdzą się m.in. kredki, szczególnie 3 w 1 (kredki standardowe, akwarelowe i woskowe jednocześnie), bloki rysunkowe, nie tylko z białymi, ale i z różnokolorowymi kartkami, bloki techniczne do wycinania, mazaki i farby, nożyki, linijki, klej... Twoje dziecko na pewno nie będzie stronić od zabaw plastycznych, jeśli kupisz mu też atrakcyjny wizualnie zestaw do kolorowania z flamastrami, naklejkami, szablonami i specjalnymi kartami.
Zeszyty i bruliony
Bez tego ani rusz! Z doświadczenia podpowiemy, że okładka zeszytu ma znaczenie. Może warto spytać malucha, jaki wzór najbardziej mu odpowiada? Dzięki temu z zapałem będzie odrabiał pracę domową. Liczy się też rodzaj i faktura papieru – nawet drugoklasista może mieć już pewne preferencje z tym związane.
A co z grubością? Niewielkie, 16-kartkowe zeszyty to dobre rozwiązanie dla uczniów pierwszych klas. Grubsze – dla starszaków. Nieocenioną pomocą w nauce i ćwiczeniu pisania będą zeszyty z dodatkowymi wyznaczonymi liniami. Z kolei uczniowie starszych klas potrzebować będą grubszych zeszytów, także w formacie A4, które pomogą im w prowadzeniu dokładnych notatek.
Kompletne wyprawki szkolne – zestaw niezbędnych akcesoriów
Możesz kupić wszystkie niezbędne elementy oddzielnie albo zdecydować się na gotowy zestaw produktów. Pomyśl, ile czasu na tym zaoszczędzisz! Do tego dochodzą – nie mniej istotne – oszczędności finansowe. Zestaw kosztuje zazwyczaj mniej niż kompletowane oddzielnie akcesoria. Jego zawartość różni się od wielkości. Możesz w nim znaleźć m.in.: bloki rysunkowe, farby akwarelowe i plakatowe, pędzle, kleje, kilka rodzajów kredek, flamastry, długopisy, ołówki, plastelinę, temperówki, gumki, nożyczki itd. Sporo, prawda? Dodatkowo przybory często są sprzedawane w wygodnej walizeczce. Dzięki temu wszystko jest w jednym miejscu i pod ręką!
Wyprawka dla dziecka – co wziąć pod uwagę?
Kompletowanie wyprawki dla dziecka nie będzie dużym wyzwaniem, jeżeli oprócz listy przedmiotów i akcesoriów będziesz kierować się kilkoma prostymi regułami:
- Wyprawkę szkolną należy dostosować do wieku dziecka. Innych akcesoriów potrzebuje uczeń siódmej klasy, inne przydadzą się zaś pierwszoklasiście. Dotyczy to nie tylko estetyki, ale także rodzaju i funkcjonalności akcesoriów.
- Czym się kierować, wybierając zeszyty, zestawy kredek czy piórnik? Na pewno zainteresowaniami dziecka. Jaka jest jego ulubiona kreskówka czy motyw? Maluchy uwielbiają, kiedy w szkole towarzyszy im ukochana postać z bajki. Starsze dzieci zaś często wybierają konkretny motyw, np. zwierzęcy czy motoryzacyjny. Dzięki temu uczeń będzie z przyjemnością używał swoich przyborów.
- Estetyka wyprawki jest bardzo istotna, wpływa bowiem na to, na ile chętnie dziecko korzysta z danych przedmiotów. Kwestie wizualne nie powinny być jednak ważniejsze niż funkcjonalność czy jakość. Inaczej przybory szybko się zużyją, a to będzie oznaczać nieprzewidziane wydatki.
Wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki i zeszyty, ale całe mnóstwo różnych akcesoriów. Spis rzeczy do skompletowania nieubłaganie się wydłuża! Na szczęście wystarczy kierować się szczegółową listą – np. taką, jak przedstawiona wyżej – a na pewno o niczym nie zapomnisz.