Plastelina od pokoleń stanowi nieodłączny element zabaw oraz zajęć plastycznych. Bawiły się nią nasze mamy, bawiliśmy się my, a teraz czas na nasze pociechy. Ta elastyczna masa ma jednak konkurencję, którą warto wziąć pod uwagę podczas plastycznych zakupów. Jedną z alternatyw dla plasteliny jest modelina. Posiada ona nieco inne właściwości oraz pozwala na utrwalenie dzieła, dzięki czemu możemy wspólnie z dziećmi tworzyć ozdoby lub biżuterię.
Modelowanie – zabawa, która bawi i uczy
Zabawa masami plastycznymi poprzez modelowanie oraz odciskanie rozmaitych kształtów przy pomocy foremek doskonali umiejętności manualne dzieci. Rozwija również motorykę, czyli uczy chwytać przedmioty, ćwiczy ruchy nadgarstka oraz przedramienia. Maluchy podczas lepienia pracują obiema rączkami, co doskonali ich koordynację ruchową oraz stymuluje zmysł dotyku.
Plastelina to najpopularniejsza z mas plastycznych. Ogrzewając oraz wyrabiając ją w dłoniach, sprawiamy, że robi się bardziej elastyczna, a pozostawiona w temperaturze pokojowej twardnieje – jednak poprzez ponowne wyrabianie łatwo przywrócić jej miękkość. Oprócz modelowania plastelinę możemy rozcierać również na kartce papieru. Dobrze wyrobione oraz rozgrzane kawałki plasteliny łatwo łączą się ze sobą. Jest także podatna na wygładzanie, dzięki czemu łatwo uzyskać równe, gładkie powierzchnie.
Modelina jest bardziej wymagającym materiałem modelarskim, ponieważ jest nieco twardsza niż plastelina oraz nie poddaje się aż tak łatwo naciskowi. Potrafi za to odwdzięczyć się większymi możliwościami, np. pozwala na wykonanie bardziej precyzyjnych detali. Jej bezdyskusyjną zaletą jest możliwość utwardzenia. Dzięki temu nasza pociecha będzie mogła wykonać trwałe przedmioty, takie jak figurki, kolczyki czy breloczki. Modelina, tak samo jak plastelina, stanowi cenny materiał do dziecięcych zabaw.
Utrwalanie plasteliny oraz modeliny
Plastelina nie jest materiałem tak podatnym na utrwalenie jak modelina. Można ją zamrozić, ale i tak z czasem wróci do swoich pierwotnych właściwości. Natomiast w przypadku modeliny najlepszą metodą na jej utwardzenie jest wypiekanie w piekarniku. Wszystkie elementy najlepiej umieścić na papierze do pieczenia, ponieważ gładkie powierzchnie, takie blacha, mogą spowodować powstanie błyszczących obszarów na jej styku z podkładką. Piekarnik powinien być ustawiony na temperaturę 100-120°C bez termoobiegu. Co do czasu – nie ma ściśle określonej reguły. Zazwyczaj jest to od 5 do 30 minut, aczkolwiek czas wypiekania zależy od rodzaju modeliny oraz wielkości elementów. Niektórzy decydują się też na jej gotowanie. Niestety podczas tego procesu traci ona intensywność kolorów, a sama masa jest mniej trwała niż po upieczeniu.
Co więc jest lepsze? Zarówno jedna, jak i druga masa świetnie sprawdzi się podczas dziecięcych zabaw. Zdecydowaną zaletą modeliny jest możliwość jej utwardzenia, dzięki czemu nasze pociechy będą mogły tworzyć trwałe figurki do zabawy. Jeżeli zaś nasze dziecko woli zmieniać kształty oraz tworzyć nowe dzieła – lepsza będzie plastelina, ponieważ gdy jest ona odpowiednio przechowywana, jej żywotność jest nieograniczona.